Atraskite savo sėdėseną

Kaip nustatyti teisingą sedėjimo aukštį?

Įsitinkinkite, kad tai yra komfortiška ir efektyvu.

Sėdėsenos nustatymas gali pasirodyti paprastas ir fundamentalus dalykas, nors ir atrodo, jog jau senų seniausiai naudojatės pačiu patogiausiu ir patikrintu metodu. Tačiau šioje vietoje galbūt klydote.Vienas dalykas dėl kurio visi ekspertai sutinka yra tai, kad nustačius neteisingą sedėjimo aukštį, pasekmės gali būti labai skaudžios.Tyrimai rodo, kad nustatant per žemą sedėjimo aukštį, laikas per kurį prarandate jėgas sutrumpėja daugiau nei 12 proc. Todėl dviratininkai, kurie turi labai ribotą laiką treniruotėms ar pasivažinėjimui gali gauti daug daugiau naudos tiesiog sumažinę savo sėdėjimo lygį iki pusiau optimalaus ir taip važiavimą padaryti kiek sunkesnį.Tai įdomi teorija, kai žinojimas kaip padaryti netinkamai, leidžia padaryti tinkamai ir atvirkščiai. Skaitykite toliau ir sužinosite kaip tai padaryti.

1. Kulno metodas.

Tai pirmas metodas, kurį atskleis kiekvienas dviračių parduotuvės vadybininkas ar sporto asistentas, kai tik sėsite ant dviračio. Statote kojos kulną ant pedalo ir nustatote sėdynės aukštį taip, kad koja kurią padėjote ant pedalo išsitiestų, o kulnas būtų horizontalioje padėtyje kartu su pedalu. Nepaisant šio dažniausiai girdimo metodo, nėra jokio mokslinio įrodymo, kuris šį metodą galėtų paremti. Dėl to sėdynės aukštis dažnai nustatomas per žemas. Profesorius Will Pelever iš Misisipės Universiteto yra parašęs keletą straipsnių apie geriausią sėdėjimo aukščio nustatymą, kuriuose mini: “Pagrindinė problema yra ta, kad remiantis šiuo metodu neatsižvelgiama į individualias savybes tokias kaip šlaunikaulio, blauzdikaulio ir pėdų ilgiai”.

2. 109% metodas

Labiau patikimas metodas buvo aprašytas “Hamley & Thomas”, 1967-iais publikuotame straipsnyje.  Jie eksperimentavo su skirtingais sėdėjimo aukščiais ir nustatė, kad idealiausia pozicija yra balnelį pakelti 109 proc.. Kaip suskaičiuoti, pateikiame paprastą pavizdį:Pavyzdys: kojų ilgis nuo pėdos iki šakumo (tarpukojo) yra – 100cm, kas yra – 100%. Skaičiuojame 9% nuo šio ilgio ir gauname – 9cm. Reiškia balnelio aukštį nustatome 109cm, matuojant nuo miniklio veleno ašies (pedalinės centrinės ašies) iki balnelio viršaus.Šis metodas buvo labai plačiai paplitęs ir rekomenduojamas daugelio aukščiausio lygio trenerių. Tačiau profesoriaus Pelever atliktas tyrimas nustatė, kad Holmso metodas (žr. žemiau) kur kas geresnis ir ekonomiškesnis.

3. LeMond’o metodas.Tai labai populiari variacija arba kitaip – 109% metodo atšaka, kurią naudojo triskart Tour de France nugalėtojas – Greg LeMond.Skaičiuojama viskas panašiai kaip ir prieš tai aprašytame metode, tik šioje vietoje rodiklis imamas ne – 109%, o – 88,3%. Pavyzdys: Kojų ilgis nuo pėdos iki šakumo (tarpukojo) yra – 100cm, kas yra – 100%. Skaičiuojame 88,3% nuo šio ilgio ir gauname – 88,3cm. Reiškia balnelio aukštį nustatome 88,3 cm, matuojant nuo myniklio veleno ašies (pedalinės centrinės ašies) iki balnelio viršaus.

4. Holmso metodas.

Atsiradus šiam metodui, pirmiausia jis buvo naudojamas siekiant atstatyti patirtas traumas ir laikytis kitokio požiūrio nei kiti paminėti metodai. Šiam metodui naudojamas medicininis matavimo prietaisas – Goniometras, kurio pagalba išmatuojamas kampas tarp kelio sąnario ir šlaunies (šlaunikaulio). Holmsas rekomenduoja rinktis 25-35 laipsnių kampą, 25 laipsnių kampas tiems kas yra turėję problemų su girnelės sausgyslėmis.Tai gali skambėti kiek techniškai ir jei taip atrodo, rinkitės 109% ar LeMondo metodus, tačiau jei visgi šis metodas Jums įdomus – Goniometrą galitę įsigyti medicinos ir kineziterapijos reikmenimis prekiaujančiose parduotuvėse.Pelever moksliniai tyrimai patvirtino, kad Holmso metodas pralenkia visus kitus metodus. “Naudojantis goniometru ir nustatant 25 laipsnių kampą yra geriausias metodas, kurį aš rekomenduoju” – sako Pelever. Remtis vien patogumo jausmu negalima. “Jei pedalus minate sėdėdami ant daug žemesnės sėdynės, nei Jums optimalu, tai gali būti labai keista ir nepatogu” – sako Pelever. Tačiau kai Jūsų kūnas prisitaiko (tai trunka nuo 2 iki 3 savaičių) – naujoje pozicijoje ne tik jausitės patogiai, bet tai pagerins ir Jūsų galimybes ilgalaikėje perspektyvoje.Be abejonės, jei po kelių savaičių važiavimo tokioje padėtyje vis dar jausitės nepatogiai, tuomet turite atlikti pakeitimus. Geriausia naudoti 25 laipsnių kampą kaip atskaitos tašką.

Redaguota ir išversta iš www.bikeradar.com